Laimingi vaikai su sveikais dantimis

Laimingi vaikai su sveikais dantimis
sveiki dantys

2015 m. rugpjūčio 31 d., pirmadienis

Kaip sumažinti žalingą saldainių įtaką jūsų vaiko dantims?






Jei norite, kad saldainiai netaptų jūsų vaiko dantų ėduonies priežastimi,  pradėkite kontroliuoti saldumynų kiekį prieš jūsų vaikui juos atrandant. Prevencija yra pati efektyviausia priemonė. Jei jūs patys nevalgote saldainių, jūsų  vaikas gali išvengti ir neparagauti saldainių iki antrojo gimtadienio. Jei iki to laiko jūsų vaiko dieta bus pilnavertė, tai padės vaiko dantims išaugti sveikoje aplinkoje ir jie bus stipresni.           


Jei neįmanoma uždrausti saldainių, tai galite bent sumažinti saldainių žalą jūsų vaiko dantims. Kuo dažniau jūsų vaikas valgo saldumynus, tuo ilgiau cukrus užsilieka burnoje ir padidina riziką ėduonies atsiradimui.

Pabandykite apriboti saldumynų suvartojimą iki 4 kartų per dieną, saldumynus suvartojant kartu su pagrindiniu maistu bei pakiekant vieną užkandį. Gabaliukas šokolado ar torto po pietų visada yra gerenis sprendimas nei čiulpinukas užkandžiaujant.

Mes dažnai darome klaidą ribodami vaikams saldumynų kiekį, o ne jų vartojimo dažnį. Geriau vaikui leisti vienu metu suvalgyti daugiau saldumynų nei po truputėlį daug kartų. Pavyzdžiui, Švedijoje vaikai visa savaitę kaupia saldumynus ir juos suvalgo per vieną dieną. Taip vaiko dantys  mažiau kontaktuoja su cukrimi, nei kasdien valgant po truputį. Po saldumynų duokite vaikui užkąsti fermentinio sūrio cukraus poveikiui neutralizuoti ir nepamirškite vakare kruopščiai išvalyti vaikui dantų.

Net namie pagaminti pyragai ar kiti maisto patiekalai, turintys daug cukraus, gali būti  tokie pat žalingi vaiko dantims kaip ir saldainiai.

Razinos, datulės ir kiti džiovinti vaisiai gali būti saugesnis pasirinkimas, tačiau jie taip pat gali prilipti prie dantų, todėl geriausiai juos valgyti kartu su pagrindiniais patiekalais, o ne kaip užkandį.


Kramtomieji saldainiai prilimpa prie dantų vagelių ar tarpdančių ilgam, pasilieka ten dažnai iki kito dantų valymo ar net ilgiau ir  sukelia labai didelę riziką vaikų dantų ėduonies išsivystymui. Todėl tokių sladainių reikėtų apskritai vengti.




Jei norite apsaugoti savo vaiko dantis, saugiausi užkandžiai gali būti šie:
  •  Sūrio gabalėliai
  • Paprastas jogurtas
  •  Spragėsiai be priedų
  • Duoniukai
  •  Ryžių trapučiai
  •   Švieži vaisiai ar daržovės
  •  Virtos daržovės (kukurūzai, morkos, žiediniai kopūstai, brokoliai irk t.)
  •   Tepamas sūris su duonos lazdelėmis


2015 m. rugpjūčio 25 d., antradienis

Ar tikrai maistas gali apsaugoti Jūsų vaiko dantis

Ar jūsų vaiko dantys vaikystėje ir vėliau  bus sveiki, labai daug priklauso nuo jūsų. Ypatingą vietą vertėtų skirti mitybai. Atkreipkite dėmesį, ką jūsų vaikas valgo ir kaip dažnai vaikas tai valgo.

Stenkitės, kad vaikas tarp pagrindinių maitinimų kuo mažiau užkandžiautų daug cukraus turinčiais produktais, pvz. saldainėmis, džiovintais vaisiais ar sausainiais.  Taip pat venkite gerti sultis tarp maitinimų, geriau jas pakeiskite paprastu vandeniu. Taip vaikas įgaus sveiką įprotį visam gyvenimui gaivinti troškulį vandeniu.

Kai jūsų vaikas suvalgo ar išgeria daug cukraus turintį maistą ar gėrimą, šis turinys susimaišo su burnoje esančiomis bakterijomis ir pakelia rūgštingumo lygį burnoje. Rūgštys veikia danties emalį, jį ardydamos. Jei jūsų vaikas pastoviai geria saldžius gėrimus ( netgi natūralias sultis) ar užkandžiauja daug cukraus ar angliavandenių turinčiu maistu, jo dantų emalis pastoviai atsiduria rūgščioje aplinkoje ir nelieka laiko jam atsistatyti. Tokia situacija neišvengiamai baigiasi dantų ėduonimi.

Mažiems vaikams geriausi gėrimai tarp maitinimų yra vanduo ir pienas, Niekada neduokite gazuotų, rūgščių ar saldžių gėrimų savo vaikui tarp pagrindinių maitinimų. Šiuos gėrimus galite duoti pagrindinių maitinimų metu. Taip pat rekomenduojama  gazuotus, rūgščius ar saldžius gėrimus duoti vaikams gerti per šiaudelį, taip jie turės mažiau sąlyčio su danties 
emaliu.


Sveikiems dantims yra labai naudinga jūsų vaikui valgyti daug šviežių vaisių ir daržovių, taip pat nepamiršti kalcio ir vitamino D. Vitaminas D yra labiai svarbus pasisavinant kalcį iš maisto produktų, o kalcis yra reikalingas, kad užaugtų stiprūs jūsų vaiko kaulai ir dantys. Pieno produktai, ypač sūris, puikiai aprūpina jūsų vaiko organizmo kalciu. Vitamino D yra piene, žuvų taukuose, kiaušinuose. Jei jūsų vaikas su šiais produktais, jūsų manymu, negauna pakankamo vitamin D kiekio, reikėtų pasikonsultuoti su savo gydytoju dėl vitamin D skyrimo.

Jei jūsų vaikas neišgeria pakankamai pieno, kalcio atsargas puikiai papildysite jogurtu ar sūriu.

2015 m. rugpjūčio 21 d., penktadienis

Nuo kada pradėti rūpintis savo vaiko dantimis?



Savo vaiko dantimis reikia pradėti rūpintis dar prieš išdygstant pirmam dančiui. Jei mes dantuko nematom, tai nereiškia, jog jo nėra. Jūsų vaiko dantys pradėjo vystytis antrame nėštumo semestre, o gimė jis turėdamas dvidešimties pieninių dantų užuomazgas, kai kurias netgi pilnai išsivysčiusias.
Taigi pradėti rūpintis savo vaiko dantimis reikia labai anksti, pirmiausiai, pilnavertiškai maitinantis nėštumo metu.

  •           Kūdikiui gimus, įpraskite prieš miegą pravalyti dantenas drėgnu tamponėliu. Taip pašalinsite bakterijas iš burnos ir įpratinsite savo kūdikį  valyti dantis.
  •  ·      Kai tik išdygsta pirmas dantis, pradėkite jį valyti su minkštu kūdikiams skirtu šepetėliu. Jei naudosite vaikišką dantų pastą, jos kiekis neturėtų būti didesnis nei ryžio grūdelis. Jei naudosime daugiau,  padidės kūdikio rizika praryti dantų pastos. Naudodami labai mažą kiekį pastos ne tik nuvalysite dantukus, bet ir pratinsite prie pastos skonio, todėl ateityje bus lengviau prižiūrėti dantis.
  •  ·      Kai išdygsta greta du dantys, galite pradėti valyti tarpdančius dantų siūlu.
  •  ·      Dvimetinukas jau dažniausiai moka išspjauti, todėl pradėkite pratinti jį išspjauti seiles su dantų pasta. Vandens skalauti
    dar neduokite, kad būtų mažesnė pastos prarijimo rizika.
  •  ·      Trimetinuko dantų valymui naudokite žirnelio dydžio dantų pastos su fluoru bei mokinkite praskaulauti su vandeniu.
  •            Iki 6 metų valykite dantis savo vaikams patys

2015 m. rugpjūčio 19 d., trečiadienis

Kaip išsaugoti sveikus vaiko dantis visam gyvenimui



Jūsų vaikas gali užaugti turėdamas sveikus dantis, jei nuo pat pradžių pradėsite tinkamai jais rūpintis. Jūsų pastangos padės išvengti dantų ėduonies bei apdovanos jūsų vaiką sveika šypsena.


No. 1. Pirmas vizitas


Sulaukus pirmo gimtadienio vertėtų apsilankyti pas odontologą. Ankstyvas rūpestis vaiko dantimis sutaupo pinigus dantų gydymui ateityje.


No. 2. Mokinkite savo vaiką gerų įpročių

Dantų valymas yra svarbiausias burnos priežiūros įprotis.  Kol išdygs pirmas dantukas, valykite kūdikiui dantenas su minkštu medžiagos gabalėliu.

Kai išdygsta kūdikiui dantys, jų valymui naudokite minkštą šepetėlį ir vaikišką dantų pasta su fluoru.
Kai tik išdygsta du dantys greta, pradėkite valyti su dantų siūlu tarpdančiu. Pasiklauskite savo odontologo ar burnos higienisto, kaip tai daryti.

Valykite dantis ir tarpdančius prieš vaikui užmiegant. Po dantų valymo iki ryto nebeduokite vaikui jokių užkandžių ar gėrimų, išskyrus vandenį.

No. 3. Išvenkite “buteliuko” ėduonies

Niekad nemigdykite kūdikio ar vaiko su sulčių, pieno ar pieno mišinio buteliuku. Angliavandenių turintys gėrimai yra agresyvūs danties emaliui ir gali jį pažeisti.
Jei vaikas norės atsigerti, įpilkite vandens.



No. 4. Sumažinkite sulčių kiekį
Daugelis tėvų mano, kad sultys yra sveikas gėrimas, tačiau jos gali tampti dantų ėduonies priežastimi.
Sumažinkite 100% sulčių suvartojimą iki120 ml per dieną. Turinčius angliavandenių gėrimus duokite vaikamss tik kartu su maistu.


No. 5. Kontroliuokite neišsiliejančio buteliuko naudojimą

Neišsiliejantis puodukas padeda vaikui pereiti nuo buteliuko prie stiklinės. Užtikrinkite, kad kūdikis nenaudos neišsiliejančio buteliuko visą dieną. Taip pat kontroliuokite buteliuko turinį. Angliavandenių turintys gėrimai sukelia dantų emalio pažeidimus.

No. 6. Atpratinkite nuo čiulptuko iki 2-3 metų

Galima surasti daug pasiteisinimų, kodėl čiulptukas naudingas, bet žiūrint iš ilgalaikių perspektyvų, čiulptukas gali būti žalingas besiformuojančiam sąkandžiui. Todėl jei jūsų trimetinukas vis dar naudoja čiulptuką, pasikonsultuokite su gydytoju.


No. 7. Venkite pasaldintų vaistų formų

Dažnai vaikiškos vaistų formos savo sudėtyje turi cukraus. Jei vaisto konsistencija klampi, jis turi polinkį prilipti prie dantų ir todėl didėja emalio pažeidimo rizika. Todėl dažnai lėtinėmis ligomis sergantys vaikai turi didesnę dantų ėduonies riziką. Kai tik įmanoma, prašykite gydytojo vaikui vaistų be cukraus.
Kai vaikas vartoja kai kuriuos medikamentus, gali padidėti burnos ertmės infekcijos rizika, todėl pasikalbėkite su savo gydytoju, gal būt dantis vaikui reikės valyti dažniau nei du kart per dieną.

No. 8. Tvirtai laikykitės dantų valymo rėžimo

Jūs turite tvirtai laikytis dantų valymo rėžimo, net jei jūsų vaikas pries tai protestuos. Jūsų vaikas turi suprasti, kad tai neišvengiama procedūra ir jis tiesiog neturi kito pasirinkimo.

Keletas patarimų, padėsiančių vaikų dantų valymą paversti rutina.

Būkite kantrūs.  Patys vaikai su suaugusio pagalba gali pradėti valyti dantis nuo 2-3 metų amžiaus. Bet vieni jie to negali daryti iki 6 metų. Ir tik nuo 10 metų jie yra pajėgūs taisyklingai valyti tarpdančius su dantų siūlu.

Nelaukite su dantų valymu vėlyvo vakaro. Kai jūsų vaikas labia pavargęs, jis neturės labia daug entuziasmo dantų ir tarpdančių valymui. Taigi valykite  dantis prieš pradėdami ruošti miegoti.

Leiskite vaikui išsirinkti dantų pastą. Vaikams nuo 5 metų leiskite paties pasirinkti dantų pastos skonį ar pakuotę, žinoma, iš jo amžiui tinkamų dantų pastų.


Motyvuokite.  Jauniesniems vaikams po dantų valymo apdovanojimas gali būti mažas lipdukas, pavyzdžiui, auksinė žvaigšdutė dantų valymo pasiekimo lentelėje arba suorganizuokite visos šeimos dantų valymą kartu. Suaugusių elgesys bus puikus pavyzdys vaikams.