Laimingi vaikai su sveikais dantimis

Laimingi vaikai su sveikais dantimis
sveiki dantys

2015 m. gruodžio 30 d., trečiadienis

Sveikų ir natūraliai baltų dantų 2016-aisiais metais!

Tegul tarp naujamečių pažadų atsiduria pasižadėjimas kasdien valyti du kartus dienoje bei kartą išvalyti tarpdančius. Tegul 2016 metais Jums neatsiranda nė vienos naujos skylutės, o sveika ir tegul net netobula šypsena lydi Jus Naujaisiais Metais!



2015 m. gruodžio 19 d., šeštadienis

Ateityje nebebus tiek daug dantų gręžimo odontologijoje


foto:glamourz.com


Naujo  Australijos mokslininkų atlikto 7 metų tyrimo metu buvo atrasta, kad dantų ėduonis gali būti sustabdytas ir išgydytas be mums įprasto gręžimo. Nuo 30 iki 50 procentų atvejų taikant prevencines priemones galima išvengti įprastinio dantų gydymo.

Sidnėjaus universiteto profesorius Wendell Evans ir jo komanda tyrinėdami pacientus sudarė Dantų Ėduonies valdymo programą, kurią sudaro tokie punktai:

1.     Pradinio ėduonies paviršiams taikomos profesionalios fluoro lako aplikacijos odontologijos kabinete
2.     Didelis dėmesys paciento dantų valymui namuose
3.     Saldžių užkandžių bei gėrimų atsisakymas tarp valgių
4.     Reguliarus paciento stebėjimas


Ėduonies valdymo programa buvo taikoma bendrosios odontologijos  praktikos klinikose Naujajame Pietų Velse bei Kanberos regione. Po septynerių metų tyrimų paskelbti rezultatai rodo, kad dantų ėduonies rizika tarp dalyvavusių Ėduonies valdymo programoje pacientų žymiai sumažėjo ir  plombavimo poreikis buvo sumažintas 30-50% lyginant su kontroline grupe.

Pasak profesoriaus Evanso, sumažėjusi ėduonies rizika bei plombavimo būtinybė  labai patiko pacientams, vis dėl to bendradarbiavimas tarp paciento ir odontologo yra labai svarbus, taikant šį gydymo metodą.



Parengta pagal University of Sydney. "'No-drill' dentistry stops tooth decay." ScienceDaily. ScienceDaily, 6 December 2015. <www.sciencedaily.com/releases/2015/12/151206164802.htm>





2015 m. gruodžio 10 d., ketvirtadienis

Kodėl pavojinga sausa burna?



Yra daug receptinių ir nereceptinių medikamentų, kurie mažina seilėtekį. Tokia “sausos” burnos būsena yra labai pavojinga, nes sumažėjęs seilėtekis ne tik sukelia diskomfortą žmogui, tačiau ir labai padidina dantų ėduonies bei dantenų uždegimo riziką.

Tokių ligų kaip depresija, nerimas, nutukimas, alergija , arterinė hipertenzija, persišaldymas, Parkinsonas, astma, viduriavimas gydymas gali turėti šalutinį poveikį – burnos sausumą, dar vadinamą kserostomija.

Kserostomija gali būti kaip gretutinė būklė sergant diabetu, ŽIV/AIDS, Alzheimeriu, anemija, cistine fibroze, reumatoidiniu artritu, Sjorgeno sindromu.
Gydymas radiacija, chemoterapija gali iššaukti burnos sausumą. Kvėpavimas per burną taip pat gali būti kserostomijos priežastis.

 Kserostomija sukelia nemalonius pojūčius: klampumą burnoje, pastovų troškulį, žaizdeles burnoje ar sutrūkusius lūpų kampučius, sausumą gerklėje, perštėjimą liežuvyje, tampa sunkiau kalbėti, sutrinka miegas. Visa tai veikia gyvenimo kokybę.
Tačiau sausa burna ypatingai padidina riziką susirgti dantų ėduonimi arba dantenų uždegimu, kuris negydomas progresuoja į periodontitą. Periodontitas yra  dažniausia dantų netekimo priežastis vyresniame amžiuje.

Kaip elgtis, kai kankina burnos sausumas?

1.     Valykite dantis su fluoro turinčia pasta
2.     Naudokite tik minkštą arba labai minktą šepetėlį
3.    Kasdien švelniai valykite tarpdančius su tarpdančių siūlu. Jei dantenos kraujuoja, nedelsiant kreipkitės pas odontologą ar burnos higienistą
4.     Jei naudojate skalavimo skysčius, būtinai naudokite tik be alkoholio, nes jis taip pat sausina burnos gleivinę
5.    Venkite dažno cukraus turinčio maisto ar gėrimų vartojimo, o po saldžių gėrimų ar maisto stenkitės praskalauti su vandeniu dantis
6.     Dažnai vartokite vandenį
7.     Vaistinėse pabandykite rasti produktų, palengvinančių burnos sausumą

Naktį naudokite oro drėkintuvą, kad sumažintute burnos sausumo sukeliamą diskomfortą.





2015 m. gruodžio 4 d., penktadienis

Kramtyti ar nekramtyti gumos?



Pakalbėkime apie kramtomąją gumą. Apie jos naudą ir žalą galima išgirsti daugybę pamąstymų. Moksliniai tyrimai įrodo, jog taip mūsų vaikų mėgiama kramtomoji guma:

  •         Valo dantis po valgio, jei nėra galimybės pasinaudoti dantų šepetėliu
  •           Masažuoja dantenas ir yra puiki parodontozės profilaktika
  •          Šalina dantų apnašas ir neleidžia susidaryti dantų akmenims (tokį poveikį turi kramtomoji guma su poliruojančiomis dalelėmis)
  •           Gerina burnos kvapą
  •            Stiprina apatinį žandikaulį
  •           Padeda atsikratyti ausų užgulimo skrydžio metu ar kylant į kalnus.
Kartą per dieną pakramtyti becukrės kramtomosios gumos nėra blogai. Ji skatina seilių tekėjimą į burną, dantų apsivalymą, o padidintas seilių kiekis padeda neutralizuoti ir nuplauti rūgštis. Amerikos odontologų asociacija pažymi, kad becukrės kramtomosios gumos kramtymas 20 minučių po valgio gali padėti išvengti dantų ėduonies. Tačiau reikia nepamiršti vieno labai svarbaus dalyko – tai saiko. Piktnaudžiavimas kramtomaja guma gali pridaryti ir žalos, kaip:

  •       Virškinamojo trakto veiklos sutrikimai – per dažnas jos kramtymas gali sukelti opą ar gastritą
  •     Ėduonis – kramtant kramtomąją gumą gana ilgai, burnoje ir vėl sutrinka rūgščių bei šarmų pusiausvyra. Susidaro palanki terpė kauptis bakterijoms, kurios sukelia ėduonį.
  •       Gali sukelti alergines reakcijas (dėl tam tikrų gumos sudėtyje esančių medžiagų)
  •      Dažnas gumos kramtymas, yptingai jei kramtoma viena puse, gali sukelti ir žandikaulio raumenų disbalansą

Becukrė kramtomoji guma, kai po ranka nėra šepetėlio, tinkama. Tik nekramtykime jos daugiau kaip 20 minučių. Per tiek laiko ji atliks visą savo užduotį. Ir kramtykime ją tik po valgio.

Parengė burnos higienistė dr. Evelina Daugėlienė